;
Şanlıurfa Otelleri

ŞANLIURFA OTELLERİ

Popüler İndirim Oranı Önce Düşük Fiyat Önce Yüksek Fiyat
Orange County Resort Kemer
 
+12
TAKSİT
Elamir Resort Hotel
 
+12
TAKSİT
Crystal De Luxe Resort & Spa
 
+12
TAKSİT
Fame Residence Kemer
 
+12
TAKSİT
Sailor's Beach Club
 
+12
TAKSİT
Otel Adı Konsept Liste İndirim Fiyat
Orange County Resort Kemer
Orange County Resort Kemer
Kemer
İNCELE
Elamir Resort Hotel
Elamir Resort Hotel
Kemer
İNCELE
Crystal De Luxe Resort & Spa
Crystal De Luxe Resort & Spa
Kemer
İNCELE
Fame Residence Kemer
Fame Residence Kemer
Kemer
İNCELE
Sailor's Beach Club
Sailor's Beach Club
Kemer
İNCELE
Toplam 5 tesisten 0 - 10 arası tesisler görüntüleniyor.

Şanlıurfa Otelleri

Şanlıurfa Bölgesi

Şanlıurfa, Kuruluş tarihi tam olarak belli olmayan en eski şehirlerimizdendir. Rivayetlere göre Hz. Âdem ve eşi Hz. Havva ile birlikte hayatının bir evresinde gelip bu bölgeye yerleşip ve ilk buğdayı Harran Ovasına ekerek çiftçilik tarihini burada başlatmıştır.

Ünlü tarihçi Ebul Faraç’ a göre Şanlıurfa Nuh tufanından sonra kurulan ilk şehirlerden biridir. Ve arkeolojik araştırmalar sonucu 11.500 yıl öncesinde bu şehirde yerleşik bir hayatın olduğunu bilimsel olarak ispatlamaktadır.

Balıklıgöl’ ün yanı başında yapılan kazılarda ortaya çıkan ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenen 11.500’ lük dünyanın en eski heykeli, en eski tapınağı, dünyada ilk defa hayvanların evcilleştirildiği kabul edilen Gökbeklitepe ve daha birçok keşfedilmeyi beklenen sit alanı bu peygamberler şehrinde yer almaktadır.

Kültür ve inanç turizminde birçok peygambere bağrından çıkarmış olan şehir, birçok peygamberin uğrak yeri olmuş ve bu yüce insanlara ev sahipliği yapmıştır. Ve burası Hz. İsa’ nın kutsadığı bir şehirdir.

Cumhuriyet tarihinde Milli mücadelede ki efsanevi direnişiyle kendi kendine kurtaran şehir olarak Urfa, 11 Nisan 1920’de tarihe önemli bir not düşmüştür. Ve bu halkın kahramanca direnişi başarıyla sonuçlanmış oluğundan dolayı Şanlı ismini almıştır. Tarihi ile sizi kendine hayran bırakacak olan Şanlıurfa Otelleri sizi bekliyor.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Balıklıgöl

Hz. İbrahim, Devrin zalim hükümdarı Nemrut ve yaşayan halkın putlara mücadele etmeye ve tek tanrılı dini savunmaya başlayınca acımasız Nemrut tarafından bugün ki Urfa kalesi tepesinden ateş alır. Bu arada Allah tarafından ateşe “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol.” Der. Bu emir üzerine ateş suya ve odunlarda balığa dönüşür.  Ve Hz. İbrahim bir gül bahçesine sağ olarak düşer. Ve bu göl Balıklıgöl olarak anılmaya başlar.

Urfa Kalesi

M.Ö. 2000’li yıllarında inşa edildiği düşünülen kale Dambak Tepesinde yer almaktadır. Ve Haçlı Seferleri sırasında kale önemli bir rol oynamıştır. Osmanlılar tarafından kale tamir edilmiştir.

Harran Kalesi

Dikdörtgen planında inşa edilen Harran Kalesinin dört köşesinde onikigen kule bulunmaktadır. Kuzeybatıda ki kule tamamen yıkılmıştır. Güneydoğudaki kale ise iç kısmı ayakta olup dış kısmı yıkılmıştır.

Harran Üniversitesi

Harran, dünyanın ilk üniversitesidir. Birçok bilim adamının yetiştiği ve ders verdiği bir okuldur.  Özellikle Sâbit bin Kurrâ bu üniversitede okuyup dünyanın aya uzaklığını doğru hesaplamıştır.

Şanlıurfa’ da Neler Yapılır

Kültür varlıkları kapsamında ki yer alan eser sayısıyla Türkiye’ nin ilk 3-4 şehri arasında gösterilen Urfa dünyada en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yer niteliğinde olmaktadır. Urfa taşıyla yapılmış han, hamam, çeşme, camii, minare, kilise, manastır, konak gibi eserlerde taş süsleme sanatının en güzel örneklerinin uygulandığı Urfa, adeta hayran kalacağınız bir açık hava müzesidir.

Şanlıurfa’ da Neler Yenir

Urfa denilince ilk akla gelen tabi ki çiğ köftedir. Çiğ köftenin hikâyesi ise Hz. İbrahim dönemine dayanmaktadır. Dönemin Urfalı bir avcısı avladığı ceylanı eve getirip eşinden yemek yapmasını ister. Fakat Nemrut Hz İbrahim’i ateşe attırmak için tüm yakacakları toplamıştır. Bunun üzerine yakacak bir şeyi olmayan kadın ise etin yağsız tarafından bir parça koparır taşın üstünde ezer. İçerisine bulgur soğan ve yeşillik katıp bugünkü çiğköfteyi yapmış olur.

Urfa’nın bir caddesi ciğerciler çarşısı olup, yol boyu yan yana sıralanmış ciğer dükkânları önünde şişe geçirilmiş ciğerleri mangalda pişerken izleyebilirsiniz. Bu caddeden geçerken ciğerler adeta kokuya davet edecek ve ciğer sevmeyenler bile bu kokulara kayıtsız kalamayacaktır.

Kebaplardan patlıcan ile yapılan kazan kebabı ve tatlılardan şıllık tatlısı bölgeye has yemeklerindendir. Son olarak antioksidan olan solunum yolları başta olmak üzere böbrek ve mideye de iyi gelen faydası saymakla bitmeyen menengiç kahvesini ise yemek sonrası içmenizi öneririz.

"tatilvitrini.com' da" yurt içinde 3.500'ü aşkın otelden, istediğiniz ilde, dilediğiniz fiyat aralığında, 5 yıldızlı, termal, kayak ya da balayı otelleri. Filtreleme özelliğini kullanın ve aradığınız oteli kendiniz Tatilvitrini güvencesiyle bulun.